Mítoszok és tények a mosogatógépről
El tudják távolítani a mosogatógépek az indiai fűszerek erős foltjait?
Mennyi vizet használnak?
A mosogatógép jobb eredményt ad, mint a kézi mosogatás?
Számos mítosz és kérdés kering a mosogatógépek körül, különösen, ha az igazi indiai fűszerek és az olajos, zsíros foltokról van szó.
- Tévhit: A mosogatógépek drágák:
Talán ez a legnagyobb félreértés az automata mosogatógépekkel kapcsolatban. Tény, hogy ennek vásárlásakor előzetes, nagyobb költséggel kell számolni, amely 90-350 ezer Ft között lehet, nyilván ez márka, típus és tudásfüggő, de hosszútávon rengeteg költséget, energiát és vizet tudunk vele spórolni. Ezen kívül vegyük azt is figyelembe, hogy a kézi mosogatás a kezünknek és a derakunknak sem jó. Az edényeket sem tudjuk elég higiénikusan és igazán tisztára mosni, míg egy mosogatógép igen.
- Tévhit: Az olaj, zsír és masalafoltokkal nem tud elbánni a mosogatógép.
Először is tisztázzuk, hogy a masala egy barnás színű, erősen színes, indiai fűszerkeverék. Összetevői: fahér, babérlevél, curry, cayanne bors, kurkuma, csillagánizs, római kömény, koriander, kardamom, feketebors, szegfűszeg és szerecsendió. Habár lehet nem gondolnánk, de rengeteg konyhában megfordulnak ezek a fűszerkeverékek, főleg az indiai ízek kedvelőinél, hiszen isteni csirkés pácot lehet belőle készíteni.
Sajnos ez a masala fűszerkeverék rengeteg szósz- és olajfoltokat tud hagyni az edényeken. Viszont teljesen alaptalan, hogy a mosogatógép ezt ne tudná megtisztítani. Viszont egy biztos, kézi msoogatással NEM fogsz tudni elbánni ezekkel a foltokkal és fűszermaradványokkal!
Többféle speciális program van egy mosogatógépben, amik az erősen szennyezett edényekhez és tálakhoz találtak ki. Ilyen az intenzív mosás is és célszerű legmagasabb hőfokot beállítani ennek a használatakor. Előmosást is érdemes alkalmazni, hogy könnyen eltávolítsa a makacs foltokat.
- Tévhit: A mosogatógépek sok vizet használnak:
Egy 12 terítékes étkezés kézi mosásához, nem kevesebb, mint 100 liter víz szükséges. A mosogatógépek viszont 10 liternél kevesebb víz felhasználásával hajtják végre ugyanezt a feladatot, de alaposabban és higiénikusan ezzel segítve a bolygó erőforrásait.
- Tévhit: Előöblítés szükséges a tiszta eredményhez:
Az edényeket, tányérokat nem kell előre elöblíteni mielőtt beteszed a mosogatógépbe. Egyszerűen csak kapard le az ételmaradékot, célszerű elkerülni, hogy a mosogatógép szűrője ne tömödjön el!
- Tévhit: A Kézi mosás higiénikusabb:
Ellenkezőleg! A forró víz és a gőzszárítás biztosítja azt, hogy az élelmiszer- és mosogatószermaradványok teljesen lemosódjanak. Ráadásul edényeid 100%-ban higiénikusak lesznek, mivel a kórokozók és baktériumok nem élik túl a mosogatógépben használt nagyon magas hőmérsékletet. Ezt a magas hőmérsékletet a mi kezünk pedig nem bírná, ezáltal közel sem tudunk olyan hatékonyan mosogatni, mint egy mosogatógép.
- Tévhit: A kristályüvegek megkarcolódnak vagy eltörnek mosás közben:
Az olyan mosogatógépek, mint a Bosch, Whirlpool, Gorenje márkák termékcsaládja olyan speciális programokkal rendelkeznek, amelyek kíméletesen ápolják az értékes, családi örökségből továbbadott kristálypoharakat, ét- és evőkészleteket
Az említett mosogatógépekben sepciális helyek, fogak vannak elhelyezve, pont az ilyen edények, tányérok miatt, hogy biztosan ne mozduljanak el helyükről és biztonságosan kilegyenek támasztva és ne érintkezzenek egymással.
- Tévhit:A mosogatógépek a ciklus során teljesen megtelnek vízzel:
Ahogy már sokszor említettük a mosogatógépek nagyon takarékosak, csak annyi vizet használnak fel amennyi tényleg szükséges a mosogatáshoz.Csak a készülék alja telik meg vízzel, miközben a szórókarokon lévő apró fúvókák forognak és permetezik az edényeket. Ez folyamatosan biztosítja a víz, a mosószer és az energiahatékony felhasználást.
- Tévhit: Áramkimaradás esetén a mosogatógépet újra el kell indítani:
Ez teljesen valótlan! A minőségi mosogatógépek automatikus újraindítási funkcióval vannak programozva. Ez azt jelenti, hogy az áramellátás újrainsításakor onnan folytatják a készülékek a ciklust, ahol abbahagyták.